“Ruhlarınız bedenleriniz, bedenleriniz ruhlarınızdır.”

İnsan kendini aramaya başladığında sonsuz sınırsız bir okyanusla karşılaşıyor. Anlatılanın çok dışında başka bir öğreti olduğunu fark ettiğinde, o ana kadar olan öğrendiğiniz her şeyi sorgulamaya başlar.

Dr. Dilek Çulha Adar tıp eğitimi aldığı dönemde tıbbi yaklaşımın bölgesel tedaviler yerine bütüncül bir bakış açısıyla olması gerektiğini fark eder. Bu, tedavi ve şifa anlayışına bütünsel olarak bakmasını sağlar.

Medizinische Hochschule Hannover’da tıp eğitimini tamamlayan Dr. Dilek Çulha Adar, iç hastalıkları konusunda Klinikum Freising’te (Akademik eğitim hastanesi: Münih Teknik Üniversitesi) asistanlık yaptığı dönemde bütüncül tıbbın önemini daha derinden kavrar ve doğal tedavi yöntemleri ve alternatif tıp ile bu dönemde karşılaşır.

Modern tıbbın yetersiz kaldığı kronik hastalıkların tedavisi için çözüm yolu ararken, Münih’te Natüropat Baklayan ile tanışır ve frekans terapisi yani Biorezonans uygulamaları eğitimi alır.

Arayışı devam ederken koruyucu ve bütünleştirici tıp yöntemleri hakkında Almanya’nın Bad Wörishofen şehrinde hekimlere yönelik olarak verilen Kneipp Ärztegesellschaft für Präventionsmedizin und klassische Naturheilverfahren, Kneippärztebund e.V. eğitimini alır.

Bütüncül tıbbın tüm vücudu kapsaması esasından hareketle, tıbbi uygulamaların da bütünü kapsaması gerektiği doğrultusunda ve hastalara ana fikirden uzaklaşmadan farklı bütüncül tedaviler uygulayabilmek için Almanya’da akupunktur, nöral terapi, fitoterapi, Hidro -Balneo-, klimaterapi ve beslenme eğitimlerini tamamlar.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın tıp hekimleri için açmış olduğu lisans programı dahilinde akupunktur, ozon, kupa tedavi eğitimlerini tamamlamıştır.

Dr. Dilek Çulha Adar tedavilerine özel kliniğinde devam etmektedir.